5 rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę wybierając farbę do sufitu

Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli malujesz kuchnię czy łazienkę pamiętaj o farbie, która wytrzyma wilgoć

Łazienkę, kuchnię czy pomieszczenie przeznaczone na pralnię / suszarnię należy pomalować farbą opracowaną specjalnie do pomieszczeń wilgotnych. Zwykle stosuje się kolor półmatowy. Tym, co odróżnia farbę do pomieszczeń mokrych od zwykłej farby, jest dodatek substancji hamujących pleśń. Ma to znaczenie w pomieszczeniach, w których często jest wilgotno.

Rodzaje farby do sufitu:

  • klasyczne farby emulsyjne,
  • farby silikatowe,
  • farby wapienne,
  • farby lateksowe,
  • farby izolacyjne i barierowe,
  • farby przeciw pleśni.

Jeśli chodzi o najlepszą farbę do sufitów, jest to świetny czas na kreatywność. Tak naprawdę masz dowolność w wyborze. Zwykle wybiera się dobrej jakości matową emulsję na sufit. Błyszcząca farba emulsyjna, która wraca do mody, też może być świetnym pomysłem. Odbija światło w pomieszczeniu i wygląda całkiem fajnie. Pomaluj nią sufit, a uzyskasz zupełnie nowy wymiar – warto więc się zastanowić.

 

Ile farby potrzebuję do pomalowania mojego sufitu?

Najłatwiejszym sposobem jest określenie wielkości obszaru do pomalowania. W kolejnym kroku należy samodzielnie obliczyć ilość potrzebnej farby. Skorzystaj z informacji producenta na temat zużycia w arkuszu danych. Pomnóż tę wartość zużycia przez 1 m² i przez powierzchnię do malowania.

Przykład obliczenia ilości farby potrzebnej do malowania sufitu

Załóżmy, że ściana o powierzchni 20 m² chcesz pomalować farbą na biało. Do zużycia przyjmujemy teoretycznie wartość 145 ml/m² z karty technicznej farby.

Skutkuje to zapotrzebowaniem na ilość 2900 ml, czyli 2,9 litra na malowaną powierzchnię. 5 litrowy pojemnik wystarczy na jedną warstwę malowania, ale nie wystarczy już na drugą lub trzecią.

Najlepsza farba do sufitu – co wybrać? Iloma warstwami pomalować sufit?

Iloma warstwami musisz pomalować, zależy od tego, jaki rodzaj sufitu ma być odświeżony. Stary niepomalowany dach sosnowy może wymagać kilku malowań zarówno podkładem, jak i lakierem lub farbą na pleśń, zanim osiągnie się najlepsze wyniki. Jeśli chcesz tylko odświeżyć sufit, czasami wystarczy jedna warstwa farby. W pozostałych przypadkach nakłada się dwie warstwy.

 

Czy potrzebny jest podkład do malowania sufitu?

W tym celu należy zbadać sufit. Aby uzyskać wynik zorientowany na cel, podłoże do malowania musi być stabilne, czyste i równe. Wiele różnych przyczyn może uzasadniać, a nawet wymagać użycia podkładu, aby móc nałożyć farbę.

Nośność nowego malowania może być zagrożona przez luźne resztki farby i tapet, a także piaskowanie i kredowanie powierzchni. Należy też sprawdzić tynki pod kątem pęknięć i złuszczeń itp. O ile podłoże zostanie ponownie wyrównane poprzez usunięcie nierówności, a powierzchnia będzie czysta, podkład może dodatkowo wzmocnić nośność farby i poprawić jej wygląd.

Podsumowanie – 5 rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę wybierając farbę do sufitu

Podsumowując, tymi 5 rzeczami będzie:

  • wybrnie gęstej farby do sufitu,
  • wybranie odpowiednich narzędzi do malowania sufitu,
  • zastanowienie się nad tym, czy farba powinna być odporna na wilgoć lub spełniać inne zadanie, takie jak np. zapobieganie grzybom czy pleśni,
  • należy odpowiednio wyliczyć, ile farby potrzebujesz do pomalowania swojego sufitu,
  • zastanów się, czy potrzebujesz podkładu pod farbę.

Nie zapomnij o zabezpieczeniu podłogi i mebli przed malowaniem sufitu. Ubierz się też w coś, czego nie będzie Ci szkoda, jeśli się wybrudzisz.

Możemy nie spoglądać w górę tak często, ale powinniśmy użyć wysokiej jakości farby do sufitu, aby uniknąć „defektów”, które obejmują faliste ślady, odbicia światła i nieprzyjemne efekty. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące malowania sufitu lub wybrania farby możesz się z nami skontaktować. Dobierzemy dla Ciebie farbę do sufitów, aby Twój dom był piękny, trwały i zawsze szczęśliwy.

Malowania ciąg dalszy? Dowiedz się, jaką farbę do tapet wybrać.