You are currently viewing Ceny materiałów budowlanych w 2021 i 2022 roku — Podsumowanie wzrostów cen.

Ceny materiałów budowlanych w 2021 i 2022 roku — Podsumowanie wzrostów cen.

Rok 2021 był dla każdego, kto chciał wybudować własny dom, rokiem przepaści cenowej. Jeszcze kilka lat wstecz budowa domu nie była aż tak kosztowna, jak w roku 2021, a ceny materiałów budowlanych w roku 2022 wcale nie będą niższe, niż w ubiegłym sezonie. Jest to spowodowane wzrostem cen produkcji wszystkich materiałów budowlanych, jakie są niezbędne podczas rozpoczęcia pracy nad budową budynków mieszkalnych. W związku z tym producenci danych materiałów w koszt produktu wliczają również dane podwyżki cen jak np. podwyżki cen prądu i gazu. Jak zatem wyglądał / będzie wyglądał rok 2021 / 2022 w porównaniu do roku 2017 czy 2019? Ceny, jakich produktów w roku na przestrzeni lat znacznie wzrosły i czy warto teraz wybudować nowy dom, którego koszty w latach ubiegłej dekady podwoiły się? Na te pytania odpowiemy właśnie w tym wpisie.

Wzrosty kosztów budowy domu na przestrzeni kilku lat.

Ceny materiałów budowlanych w latach 2021, a 2022 poszły w górę diametralnie. Co można zauważyć w hurtowniach budowlanych oferujących produkty niezbędne do budowy i wykończenia budynków mieszkalnych. Na stronie Bankier.pl można znaleźć przybliżone oszacowanie kosztów budowy domu o powierzchni 100 mkw.

W roku 2017 koszt budowy takiego domu do stanu surowego zamkniętego wynosił około 135 000 zł wraz z robocizną. Koszt do stanu wykończonego oscylował w granicy 267 000 zł wraz z robocizną.

Obecnie w roku 2021 i 2022 koszty budowy domu o powierzchni 100 mkw za stan surowy zamknięty oscylują w granicy 200 000 zł -240 000 zł. Biorąc jednak stan wykończony domu, należy liczyć się z kwotą około 590 000 zł. Ceny te jednak mogą być uzależnione od regionu, w jakim zamierzasz budować dom.

Można zatem zauważyć galopujący wzrost kosztów budowy domu na przestrzeni ostatnich lat. Niestety wielu Polaków chcąc mieszkać we własnych 4 ścianach, musi wyjeżdżać za granicę lub brać kredyt na budowę domu, ponieważ ze standardowej pensji trudno byłoby obecnie wybudować własne lokum. Warto również zauważyć, że ceny kosztów budowy domu w roku 2022 stabilizują się, natomiast ceny działek budowlanych w dalszym ciągu idą w górę.

Wzrosty cen materiałów budowlanych — jak bardzo się zmieniły w ostatnich latach?

Do podwyżki kosztów budowy domu przyczyniły się wzrosty cen materiałów budowlanych w ostatnich latach. Porównajmy zatem ceny wybranych materiałów izolacyjnych i budowlanych, jakie były 2017 -2019 roku, a jakie obowiązują teraz.

Przykładem może być wełna mineralna URSA Optimum 37 o standardowej grubości 150 mm, której cena za m2 netto w roku 2017 wynosiła 20,21 zł, natomiast w roku 2022 cena tej samej wełny wynosi 27,77 zł.

Kolejnym materiałem jest styropian, którego ceny również poszybowały w górę. W 2019 roku koszt standardowego styropianu za m3 wynosił około 50-60 zł brutto. Obecnie w roku 2022 koszt takiego styropianu oscyluje w granicy 250-300 zł brutto. Koszt ten uzależniony jest od rodzaju oraz marki styropianu.

Na uwagę zasługują również bloczki z betonu komórkowego, które są teraz jednymi z najchętniej wybieranych na rynku. Koszt palety bloczków do budowy ścian 48 cm, gdzie na palecie znajduje się 24 bloczki, jest bardzo zróżnicowany. Bloczki Ytong EnergoUltra+ PP2,2/03 S+GT w roku 2017 kosztowały 546 zł za paletę, w roku 2019 kosztowały 631 zł za paletę, a w roku 2022 kosztowały 792 zł za paletę. Wzrost ceny bloczków na przestrzeni tych 5 lat jest znaczny, co przekłada się na ceny budowy domu.

Oczywiście oprócz powyżej wymienionych przykładów wszystkie inne materiały poszły znacznie do góry. Koszty stali, płyt OSB, drewna poszybowały wzwyż nawet o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent na przestrzeni lat, toteż całkowite koszty również wzrastają.

Koszty robocizny podczas budowy domu w 2022 roku.

Podczas szacowania kosztów budowy domu należy również wliczyć w nie koszty robocizny. W przypadku budowy domu o powierzchni 100 m2 do stanu wykończonego należy przyjąć, że koszt robocizny oscyluje w granicy 18% – 26% kosztów budowy, czyli w granicy 100 000 zł – 150 000 zł. Natomiast w porównaniu do poprzednich lat koszt ten również był o wiele niższy. W koszt ten oczywiście należy dodać dodatkowo ceny materiałów budowlanych obowiązujacych w roku 2022.

Czy opłacalna będzie zatem budowa domu w 2022 roku?

Okazuje się, że nie prognozuje się obecnie obniżek cen za materiały budowlane, ale dzięki podwyżkom minimalnej płacy oraz licznym możliwościom uzyskania wsparcia rządowego, każdy może zastanowić się nad wybudowaniem własnego małego domu. Koszty budowy domu w Małopolsce nie należą do najniższych, jednak wybierając odpowiednią hurtownię materiałów budowlanych możesz sporo zaoszczędzić.

Na co warto zwrócić uwagę podczas budowy domu, aby obniżyć wydatki do minimum?

Okazuje się, że nie zawsze warto oszczędzać na materiałach budowlanych, jednak są sytuacje, kiedy wymiana na tańszy zamiennik nie przyniesie wielkiej różnicy w użytkowaniu. Mowa tutaj o elementach wykończeniowych, przez co możesz sporo zaoszczędzić na swojej budowie. Wybierając przykładowo tańsze panele podłogowe w cenie 30 zł m2, zamiast paneli w cenie 90 zł m2, masz już pierwsze oszczędności. Podobnie jest z płytkami. Na rynku płytki ceramiczne można kupić już od 20 zł m2 i sięgają one nawet 200 zł za m2. Innym przykładem są farby, gdzie znajdziesz produkty różnych marek. Decydując się na farby Śnieżka czy Dekoral, również możesz sporo zaoszczędzić, niż wybierając droższe odpowiedniki. Mała zamiana w przypadku osób, które chcą zaoszczędzić, nie zrobi dużej różnicy, a w portfelu zostanie nawet kilkanaście tysięcy złotych na wykończeniu domu.

Także podczas budowy domu można trafić na tańsze i droższe marki materiałów budowlanych i dociepleniowych. Przykładem może być wełna mineralna, której ceny w 2022 wahają się od 60 zł do 200 zł za rolkę. Jeśli nie chcesz budować domu najtańszym kosztem, warto wyznaczyć sobie ceny pośrednie, jakie oferują różni dostawcy.

Budując się na terenie Nowego Sącza i okolic warto więc wybrać hurtownię budowlaną, która w swoich zasobach posiada tańsze, jak i droższe materiały budowlane, abyś mógł dopasować je odpowiednio do swoich możliwości budżetowych. Przykładem może być nasz skład budowlany Masterfol z Kamionki Małej znajdującej się nieopodal miasta Nowy Sącz, która dostarcza między innymi materiały budowlane, takie jak bloczki z betonu komórkowego, styropiany, wełny, płyty OSB, farby, tynki i wiele innych, których ceny nie są wygórowane. Dostarczamy naszym klientom możliwość zakupu produktów w najniższych cenach, a także oferujemy o wiele droższe i lepsze materiały budowlane. Dodatkowo posiadamy własną flotę samochodów, dzięki czemu nie musisz martwić się o transport zamówionych u nas materiałów.

Nasz skład zlokalizowany jest w łatwym do dotarcia miejscu, dlatego jeśli jesteś zainteresowany budową domu w powiecie Nowosądeckim i stawiasz na najlepsze ceny na rynku, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Nasi pracownicy chętnie podpowiedzą Ci, na czym możesz zaoszczędzić, a na co lepiej wydać więcej pieniędzy, aby Twój dom był dla Ciebie Twoją oazą na kolejne dziesiątki lat!

Dodaj komentarz