Chemia budowlana była przez lata różnie rozumiana. Kiedyś oznaczała płynne lub sypkie dodatki do mieszanki z betonu. Utwardzały masę betonową po związaniu. Wraz z rozwojem technologii pojęcie chemii budowlanej bardzo się rozrosło. Dziś można nawet wybrać ją jako kierunek studiów wyższych na wielu uczelniach. Współcześnie chemia budowlana to rozmaite niezbędne podczas remontu specyfiki, które jednocześnie nie są materiałami budowlanymi ani elementami instalacji. To między innymi kleje, tynki, silikony czy farby. Przyjrzyjmy się chemii budowlanej nieco szerzej.
Główne rodzaje chemii budowlanej
Chemia budowlana, z racji mnogości produktów do zastosowań budowlanych i wykończeniowych, dzieli się na kilka rodzajów. W zależności od sposobu jej pochodzenia i zastosowania.
Materiały powłokowe
To produkty, które służą do uzyskania różnego rodzaju powłok na powierzchniach. Powłoki te mogą być kładzione w celach użytkowych, ochronnych, estetycznych lub wszystkich naraz. Najczęściej stosowanym materiałem powłokowym są oczywiście farby, ale to także, chociażby lakiery i emalie.
Suche mieszanki
Ten rodzaj produktów stosuje się do szybkiego i trwałego łączenia elementów. Najczęściej to zaprawy do osiągania trwałego i stałego stanu w posadzkach czy spoiwach ścian. Te mogą być bardzo zróżnicowane – nadające się do łączenie cegieł, pustaków, bloków betonowych albo montażu płytek. Podobną funkcję pełnią gładzie gipsowe, które w sposób trwały i stały wypełniają i uzupełniają nierówności na ścianach, posadzkach czy suficie. Suchą mieszanką mogą być także kleje – o rozmaitym zastosowaniu. Kleje należą do najbardziej wszechstronnych produktów z chemii budowlanej.
Gotowe mieszanki
Gotowe mieszanki to produkty, które już po otworzeniu są przeznaczone do nakładania maski. Do tej grupy zalicza się silikony, gładzie akrylowe czy masy uszczelniające. Gotowe mieszanki najczęściej stosuje się dopiero na etapie wykończeniu powierzchni.
Konkretne przykłady chemii budowlanej
Tynki elewacyjne i renowacyjne
Tynki to produkty z chemii budowlanej, bez których nie wyobraża sobie działania współczesne budownictwo. Mają na celu ochronić powierzchnię przed działaniami czynników zewnętrznych, odprowadzić wilgoć ze ściany i nie przepuszczać pary. Są dość trwałe i chronią przed uszkodzeniem mechanicznym. Tynki renowacyjne należą do tych mniej estetycznych, dlatego na ogół stosuje się je w budynkach przemysłowych. Tynki elewacyjne (akrylowe lub silikonowe) z kolei mają te same zalety, ale do tego mają walory wizualne, przez co stosuje się je przy elewacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Są jeszcze tynki silikatowe, które przez wysokie pH chronią przed grzybami i pleśnią.
Zaprawy klejowe i gipsowe
Zaprawy gipsowe, jak nazwa wskazuje powstałe ze zmielonego gipsu, również są powszechnie stosowane w budownictwie. Dzięki nim możesz porządnie wygipsować ściany czy sufit w pomieszczeniach o małej wilgotności, ewentualnie w tych miejscach zewnętrznych, gdzie dostęp do wilgoci jest niewielki.
Zaprawy klejowe działają nieco inaczej – mają w sobie specjalne dodatki, które zwiększają odporność na wodę i mróz w danej powłoce. Od zapraw gipsowych są elastyczniejsze. Bardzo dobrze sprawdzają się w konstrukcjach z płyt gipsowo-kartonowych i ogrzewaniu podłogowym. Niektórzy stosują je nawet do klejenia glazury czy terakoty.
Kleje budowlane
Te mogą mieć różne zastosowanie, choć zawsze chodzi o sklejanie ze sobą elementów. Kleje budowlane występują jako:
- kleje spoinowe – do montażu paneli, szybko wiążące,
- kleje do wykładzin – osobno dla wykładzin elastycznych i do tekstylnych,
- kleje do parkietów,
- kleje wodoodporne,
- kleje uniwersalne,
- kleje do glazury,
- kleje do PCV, styropianu czy tapet.
Dobór odpowiedniej chemii budowlanej
Produkty zaliczane do chemii budowlanej, by były skuteczne, muszą być odpowiednio dobrane. Jak to zrobić? Kieruj się kilkoma zasadami:
- Ustal, do jakich zastosowań potrzebujesz chemię budowlaną i jaki chcesz osiągnąć efekt.
- Ustal też, do jakich powierzchni, materiałów lub elementów konstrukcyjnych chcesz jej używać – konstrukcja nośna, elewacja zewnętrzna lub wewnętrzna czy izolacja.
- Na chemii budowlanej nie warto przesadnie oszczędzać. Przykładowo, wybierając farbę obok względów estetycznych, musisz też zwrócić uwagę na jej trwałość. Lepsza farba jest droższa, ale zwyczajnie dłużej utrzymuje swoje walory. Podobnie jest z innymi produktami chemii budowlanej. Jakość przedłożona nad cenę opłaci się po kilku lub kilkunastu latach bezproblemowej eksploatacji nieruchomości.
- Stawiaj na produkty sprawdzone i uznane przez klientów. Niekoniecznie zaś te, które są jedynie głośno reklamowane.
- Jeśli masz ograniczony budżet, przemyśl listę prac remontowych. Powinieneś zdecydować się głównie na takie, które są konieczne i / lub możesz je przeprowadzić w 100% porządnie, przy użyciu dobrej chemii budowlanej. Wykreśl te, które są zbędne i ich koszt tylko obniżałby jakość wykonania tych istotnych czynności.
Musisz wiedzieć, że używanie chemii budowlanej nieumiejętnie lub niezgodnie z jej przeznaczeniem nie tylko nie załatwi sprawy, ale może też poważnie zaszkodzić – nawet uszkodzić materiały czy powierzchnię.