Łazienka to pomieszczenie, które ma specjalne wymagania, jeśli chodzi o hydroizolację. Aby zapewnić ochronę w pomieszczeniu przed nadmierną wilgocią lub skutkami wycieku w rurach, konieczne jest uszczelnienie łazienki pod płytkami. Co lepiej zastosować do stworzenia takiej ochrony? Czy lepsza będzie hydroizolacja łazienki w płynie czy w matach? Oprócz tematu dotyczącego hydroizolacji łazienki, poruszymy też temat hydroizolacji na zewnątrz (tarasy i balkony). Przejdźmy więc od razu do rzeczy!
![]() |
Hydroizolacja stref mokrych łazienkiMateriały do hydroizolacji podłóg i ścian w łazience są bardzo różne. Tradycyjnie do hydroizolacji łazienki używany jest bitum, który jest również materiałem klejącym, ale nowoczesny przemysł oferuje wiele innych opcji:
Wszystkie te produkty mają swoje własne cechy, od których zależy zakres ich zastosowania. |
Hydroizolacja łazienki – co lepiej wybrać? Hydroizolacja w płynie czy matach
Najważniejszym kryterium wyboru jest charakterystyka techniczna lokalu. Zwróć uwagę na następujące kwestie:
- łazienka potrzebuje lepszej ochrony przed wilgocią niż inne pomieszczenia, dotyczy to też kuchni, jak i balonów i tarasów,
- koszt materiałów nie jest tak mały – mogą być bardzo drogie,
- technika pracy nie powinna być zbyt skomplikowana, jeśli celem jest wykonanie hydroizolacji łazienki pod płytkami samodzielnie (w naszej hurtowni znajdziesz produkty, których możesz użyć do samodzielnej hydroizolacji łazienki).
Mieszanki wodoodporne dzielą się na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Nie ma między nimi zasadniczej różnicy: te pierwsze rozcieńcza się wodą a dwuskładnikową mieszankę łączy się z emulsją polimerową – mieszasz produkt przed wykonaniem pracy.
Do łazienek stosuje się materiały klejące lub powlekające na bazie bitumu, lateksu lub polimerów. Mogą różnić się składem, technologią aplikacji i ceną, ale podstawowe zasady ustalania zakresu prac i wyboru konkretnego rodzaju substancji ochronnej są takie same.
Czy lepiej chronić przed spływającą wodą tylko fragmenty podłogi, czy całą jej powierzchnię?
Czy ściany i inne powierzchnie wymagają obróbki? Czy hydroizolacja łazienki jest potrzebna na całej jej powierzchni? Istnieją trzy sposoby rozmieszczenia warstwy hydroizolacyjnej:
- Tylko na powierzchni podłogi ze ścianami bocznymi o wysokości ok. 20 cm.
- Na podłodze i ścianach wokół kanalizacji.
- Na podłogach i ścianach, które mają kontakt z wodą na całej ich wysokości.
W takim przypadku czasami ten sam rodzaj materiału musi być nakładany na powierzchnie poziome i pionowe w różny sposób. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze techniki hydroizolacji.
Wodoodporna powłoka łazienki – malowanie folia, szpachlowanie masą hydrofobową
Ten rodzaj powłoki ochronnej – hydroizolacji łazienki – wykonuje się poprzez nałożenie masy plastycznej lub malowanie folią hydrofobową przed położeniem kafelek na ścianach, lub podłodze.
Grubość w zależności od ilości nałożonych warstw może być różna: od 1 mm do kilku cm. Główną zaletą uszczelniania nawierzchni w ten sposób jest to, że po zastosowaniu tworzy bezszwową, trwałą, a jednocześnie odporną nawierzchnię. Zaletą jest to, że nie wymaga całkowicie płaskiej powierzchni i można taką hydroizolację nakładać na dowolną powierzchnię (mur, beton, cegły, płyty). Stosowanie mas lub folii powłokowych jako hydroizolacji podłogi pod płytkami w łazience jest zawsze dobrym wyborem.
Hydroizolacja na zewnątrz (tarasy i balkony)
Większość domów posiada tarasy i balkony. To najbardziej komfortowe i przytulne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Ponieważ taras i balkon znajdują się na zewnątrz, ich ochrona przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi wymaga specjalnych zabiegów hydroizolacyjnych, które łatwo wykonać własnymi rękami.
Taras ma konstrukcję wielowarstwową, łącznie z właściwą powłoką hydroizolacyjną. Każda z pozostałych warstw ma również w pewnym stopniu właściwości wodoodporne.
Wielowarstwowa granica zapewnia niezawodną ochronę konstrukcji budowlanej przed niszczącym działaniem wilgoci.
Jak wykonać wodoodporny taras i balkon własnymi rękami?
Montaż powłoki hydroizolacyjnej na tarasie i balkonie to absolutnie niezbędny etap prac budowlano-remontowych. Ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości materiały o wysokich właściwościach wodoodporności i zużycia, aby umiejętnie wyposażyć całą konstrukcję hydroizolacyjną i zapewnić niezawodną ochronę tarasu i balkonu przed niszczącym działaniem czynników pogodowych.
Zewnętrzne części budynku podlegają znacznym odkształceniom, dlatego system hydroizolacji musi być odporny na powstawanie pęknięć.
Czego używa się do hydroizolacji tarasów i balkonów?
Obecność zbocza (pochyłu tarasu lub balkonu) jest obowiązkowa, ale nie jest jedynym warunkiem zapewnienia integralności konstrukcji. Równie ważne jest wykonanie hydroizolacji. Współczesny rynek budowlany, a w szczególności nasza hurtownia budowlana Masterfol oferuje w przystępnej cenie szeroką gamę skutecznych materiałów do hydroizolacji balkonów i tarasów: wszelkiego rodzaju mastyksy i materiały rolowane, membrany i folie.
Zastosowanie płynnego preparatu hydroizolacyjnego do zewnątrz lub mat do izolacji balkonu, lub tarasu
Płynny materiał hydroizolacyjny tworzy bezszwową powłokę na powierzchni podłoża. Materiały rolowane to membrany, maty lub rolki. Przy każdej metodzie hydroizolacji ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta, przestrzeganie kolejności prac i przestrzeganie przerw technicznych (na wyschnięcie produktu), a także uwzględnienie ograniczeń w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Rodzaje tarasów lub balkonów
Do wykończenia tarasu i balkonu doskonale nadają się mrozoodporne płytki ceramiczne i gres – znajdziesz je w naszej hurtowni. Płytka niezawodnie chroni powłokę hydroizolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi, jest trwała i łatwa do czyszczenia. Umieszcza się je na elastycznym roztworze klejącym 24 godziny po nałożeniu ostatniej warstwy hydroizolacji. Do wykończenia możesz użyć elastycznej fugi mrozoodpornej.