Czym najtaniej i najskuteczniej ocieplić dom? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej zwraca się uwagę na jakość wykonania. Okazuje się, że coraz więcej osób decydujących się na budowę domu, stawia na wybór materiałów wysokiej jakości. W ten oto sposób coraz bardziej popularne na rynku stają się bloczki wykonane z betonu komórkowego, które są świetnym materiałem izolacyjnym. Bloczki te posiadają w swojej objętości około 80% powietrza, dzięki czemu ich struktura pozwala stworzyć zdrowy i co najważniejsze energooszczędny dom. Ale czy to wystarczy, aby dom był odpowiednio docieplony, a zarazem energooszczędny? Oczywiście należy pamiętać, że niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonamy ściany zewnętrzne budynku, niezbędne będzie ich ocieplenie i odpowiednie zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jakie na co dzień występują w naszym kraju. Czym więc najlepiej ocieplić dom, aby rozwiązanie to było skuteczne, a zarazem w niewygórowanej cenie? Sprawdź!

Czym najlepiej ocieplić dom – porównanie cen wełna mineralna i styropian

Okazuje się, że najlepszym materiałem izolacyjnym jest wełna i styropian. W zależności od tego, co ocieplasz, materiały te są najczęściej wybierane na rynku. Są one dostępne w bogatej gamie grubości, a także o różnorodnej strukturze, pozwalając Ci dopasować je do swoich potrzeb. Sprawdź zatem czym się wyróżniają.

Wełna mineralna

Kiedy zamierzasz ocieplić poddasze domu czy to wykonanego z bloczków betonowych komórkowych, czy też z pustaka, najtańszym, a zarazem jednym z najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych jest wełna mineralna. Obecnie na rynek wchodzą nowoczesne technologie bazujące na pianie poliuretanowej, jednak koszt takiego ocieplenia jest bardzo wysoki. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości ociepleniu oraz przystępniej cenie lepiej wybrać wełnę mineralną. Wełna na poddasze jest materiałem, który dostępny jest w wielu rodzajach grubości.

Najlepsza do ocieplenia poddasza okazuje się jednak wełna mineralna zwana 15, posiadająca dokładnie 150 mm grubości. Ten rodzaj wełny jest sprężysty, dobrze układa się go pomiędzy więźbą dachową, pozwalając dokładnie ocieplić każdy element poddasza. Oczywiście wełnę stosuje się również do ocieplenia ścian. Przykładem mogą być domki letniskowe, które najczęściej posiadają właśnie takie wypełnienie izolacyjne z wełny mineralnej.

Wełnę mineralną można stosować w dwóch rodzajach dociepleń, czyli docieplenie wełną na sucho oraz docieplenie wełną na mokro. Ten rodzaj docieplenia jest droższy od standardowego ocieplenia budynku styropianem, ale jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Zaletą docieplenia domu wełną mineralną jest m.in. fakt, że ma ona właściwości akustyczne, jest niepalna więc zarazem bezpieczna, a dodatkowo łatwa w montażu.

Jak zatem wykonuje się te dwa rodzaje docieplenia? Wełnę na sucho montuje się m.in. wewnątrz budynków do ocieplenia ścian. Wełnę wystarczy odpowiednio ułożyć we wcześniej wykonanych ze stelaży ścianach, do których kręcone będą przykładowo płyty OSB i płyty GK. Oprócz tego taki rodzaj ocieplenia można stosować również na zewnątrz i najczęściej stosuje się go w drewnianym budownictwie. Do ścian domu przykleja się i kołkuje wełnę mineralną, po czym zakłada się na nią elewację wykonaną z deski dekoracyjnej lub sidingu. Docieplenie wełną na mokro najczęściej stosuje się na zewnątrz, gdzie do ścian przytwierdza się wełnę mineralną, a na nią kładzie się odpowiedni tynk.

Tak wykonane docieplenie budynku jest świetnym izolatorem.

Styropian

Tańszą wersją ocieplenia budynku będzie styropian. Wiele osób zastanawia się, jak ocieplić odpowiednio fundamenty starego lub nowego domu. Często zdarza się również, że osoby takie nie wiedzą, kiedy warto ocieplać dom z bloczków wykonanych z betonu komórkowego. Okazuje się, że domy wybudowane z bloczków z betonu komórkowego o odpowiedniej grubości nie trzeba ocieplać, o ile do ich łączenia używa się specjalnej zaprawy. Niektórzy jednak stosują zwykłą zaprawę murarską i wtedy taki dom należy dodatkowo ocieplić.

Świetnym rozwiązaniem do ocieplenia domów czy to z bloczków z betonu komórkowego, czy też pustaków będzie styropian, który ma świetne właściwości izolacyjne. Na rynku znajdziesz bogaty wybór styropianów, które posiadają gr 8, 10, 15, 20 cm i wiele innych. Te modele styropianów dostępne są w kolorze białym i grafitowym. Okazuje się, że w przypadku ocieplenia domu z zewnątrz najlepiej postawić na styropian grafitowy, ponieważ ma on lepsze właściwości izolacyjne, biały styropian najczęściej wykorzystywany jest do ocieplenia fasad.

Ocieplenie budynku w takim przypadku wygląda następująco. Styropian przytwierdza się do ścian na specjalnym kleju do styropianu. Następnie styropian ten dodatkowo przytwierdza się specjalnymi kołkami. Kolejnym krokiem jest zamontowanie siatki tynkarskiej i tynku, który jest wykończeniem elewacji domu. Dobrze wykonane ocieplenie elewacji pozwoli Ci zyskać dom energooszczędny. Należy również zauważyć, że niektórzy używają styropianu do ocieplenia poddaszy. Pamiętaj jednak, że pomimo tego, iż ma on świetne właściwości izolacyjne utrzymuje również ciepło, toteż latem na poddaszu może być naprawdę gorąco. Do ocieplenia poddaszy można zakupić specjalny styropian, który posiada niski współczynnik przenikania ciepła.

Jak ocieplić fundamenty starego i nowego domu drewnianego i murowanego?

Często zdarza się, ze w starym budownictwie fundamenty nie są docieplone. Najlepszym materiałem do ocieplenia fundamentów w nowych i starych domach są płyty poliestrowe, które są ekologiczne i łatwe w obróbce. Powodem, dla którego warto ocieplić fundamenty domów to m.in. pozbycie się wilgoci i pleśni przy podłogach poszczególnych pomieszczeń. Dobrze ocieplony fundament wpływa również na jego trwałość na lata, dlatego warto pamiętać o takim dociepleniu.

Aby ocieplić fundament starego domu niezbędne będzie odkopanie fundamentu na około 1 m głębokości. Taki fundament należy osuszyć, aby nie zatrzymać wilgoci w betonie przed klejeniem materiału izolacyjnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie go na kilka dni bez docieplenia. Kolejnym krokiem jest odpowiednie ocieplenie fundamentu. Po dobrze wykonanej pracy fundament można zakopać.

Jakie obecnie obowiązują ceny materiałów izolacyjnych domów?

Ceny materiałów izolacyjnych, takich jak styropian czy wełna są uzależnione od marki produktu i jakości wykonania. Na rynku znajdziesz tanie, jak również drogie materiały izolacyjne. Hurtownie budowlane mają mniej więcej podobne ceny za wybrane materiały, jednak może okazać się, że przy większym zamówieniu, wybierając tańsze rozwiązanie, możesz sporo zaoszczędzić.

Jeśli zależy Ci wiec na jakości i konkurencyjnej cenie, warto porównać ceny w różnych składach budowlanych. Pracownicy naszej firmy Masterfol podpowiedzą Ci jednak, czym ocieplić dom, aby było tanio i dobrze. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą styropianów i wełny mineralnej, zapraszamy do siedziby naszego składu budowlanego w Kamionce Małej koło Nowego Sącza.