Geowłóknina

Używana do poprawy nośności i stabilności gruntów. Mogą być stosowane w warstwach podkładowych dróg, na skarpach czy w innych miejscach, gdzie konieczne jest zwiększenie wytrzymałości gruntów.

Czym jest geowłóknina?

Geowłóknina to lekki, cienki, a zarazem bardzo mocny geosyntetyk, który wytworzony jest z włókien poliestrowych bądź polipropylenowych. Geowłóknina to powszechnie stosowany materiał budowlany, należący do grupy przepuszczalnych syntetyków. Materiał ten w porównaniu do tkanin o uporządkowanej i powtarzanej strukturze ma chaotyczny układ włókien. Związane jest to między innymi z faktem, iż włókna łączone są termicznie, czyli zgrzewane, lub połączone mechanicznie w wyniku igłowania, lub przeszywania. W taki sposób powstaje płaska płachta, która sprzedawana jest w sklepach budowlanych w postaci rolki. Geowłóknina ma szerokie zastosowanie, dlatego materiał ten wykorzystywany jest przy budowach wodnych, jaki i ziemnych, a także w tworzeniu różnorodnych konstrukcji.

Geowłóknina filtracyjna zapakowana

Agrowłóknina a geowłóknina — różnice

Agrowłóknina to nowoczesny materiał, który wykonany jest tworzywa polipropylenowego. Materiał ten ma stosunkowo niewielką gramaturę. Jest to jeden z najbardziej praktycznych materiałów, który wykorzystywany jest w ogrodzie. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz gwarantuje świetną cyrkulację powietrza i przepuszcza wodę. Jego główne zastosowanie dotyczy okrywania roślin, a także ściółkowania podłoża. Przyczynił się do ograniczenia strat, które powstają na skutek mrozu. Co ciekawe przyczynia się również do hamowania wzrostu chwastów. Natomiast geowłóknina jest to materiał, który łączy w sobie włókna polipropylenowe lub poliestrowe. Co nadaje jej idealne właściwości, które czynią ją materiałem niezwykle cennym na wielu obszarach zarówno ogrodnictwa oraz budownictwa.
Jeżeli wiemy, jakie prace chcemy wykonać w naszym ogrodzie, wybór pomiędzy geowłókniną, a agrowłókniną jest bardzo prosty. Agrowłóknina doskonale sprawdzi się przy ochronie roślin i rozmnażaniu ich plonów, natomiast geowłóknina nada się do separacji oraz stabilizacji sypkich materiałów.

Zamontowana agrowłóknina
Agrowłóknina na żwirze

Jakie są rodzaje geowłókniny?

Biorąc pod uwagę budowę i funkcję geowłókniny, materiał ten występuje w czterech głównych rodzajach.

Geowłóknina filtracyjna.

Geowłóknina filtracyjna jest to doskonały materiał przepuszczalny dla wody. Jej główną cechą jest zatrzymanie cząstek stałych przy równoczesnym, swobodnym przepływie wody pomiędzy dwiema różnymi warstwami gruntów. Materiał ten ma swoje zastosowanie w budowie, oraz ochronie drenaży, minimalizując ryzyko wystąpienia erozji wewnętrznej w budownictwie wodnym.

Geowłóknina filtracyjno — separacyjna dla trudnych warunków.

Geowłóknina filtracyjno-separacyjna stworzona jest dzięki połączeniu w sobie cech wielu różnych geosyntetyków. Materiał ten posiada podwyższone parametry hydrotechniczne oraz mechaniczne, dlatego pozwala na stosowanie go w trudnych warunkach środowiskowych. Zazwyczaj są to geowłókniny dwuwarstwowe, dlatego dzięki dodatkowej warstwie zwiększa się wytrzymałość na przebicie i zerwanie. Druga warstwa funkcjonuje jako filtr, dlatego chroni przed dostaniem się drobnych cząstek stałych i zapewnia wodzie swobodny przepływ.

Geowłóknina filtracyjno — separacyjna.

Geowłóknina filtracyjno — separacyjna w porównaniu do geowłókniny filtracyjnej pełni podwójną funkcję. Materiał ten spełnia funkcję filtracji i separacji. Głównym zadaniem geowłókniny filtracyjno — separacyjnej jest zapobieganie mieszaniu się różnych warstw podłoża oraz umożliwienie odfiltrowania z danego gruntu wody. W rezultacie czego uzyskujemy szybsze związanie podłoża. Jest to świetny materiał do tworzenia nasypów i budowy powierzchni takich jak: lotniska, boiska, czy parkingi.

Geowłóknina ochronno — drenażowa.

Są to grube geowłókniny o wysokiej odporności na przebicie. Materiał ten umożliwia transmisję wody i gazów w płaszczyźnie. Geowłóknina ochronno — drenażowa w głównej mierze stosowana jest w tworzeniu drenaży i pełni funkcję geomembrany. Jej głównym zadaniem jest ochrona instalacji drenażowych oraz zapewnienie odpowiedniej przepuszczalności wody.

Jakie ma zastosowanie geowłóknina?

Geowłókniny w dużej mierze mają zastosowanie jako separacja słabego podłoża nasypów, aby dokonać poprawy oraz skuteczności danego podłoża. Wykonuje się z nich warstwy, których zadaniem jest rozdzielenie warstwy między gruntami i kruszywami o różnym uziarnieniu. Geowłóknina nie tylko pozwoli na zbudowanie solidnego oczka wodnego w ogrodzie, ale także przyczyni się do zabezpieczenia brzegu rzek przed osuwaniem się. Materiał ten staje się bezcenny przy budowie wałów, a także przy ochronie wybrzeży i odzyskiwaniu lądów. Geowłóknina posłużyć może jako osłona systemów drenarskich, umożliwiając ich zabezpieczenie przed zamuleniem gruntem drobnoziarnistym. Tworzy długotrwałą ochronę geomembran przy budowie składowisk odpadów oraz zbiorników wodnych. Właściwości drenażowe geowłókniny poliestrowej sprawiają, że jest to świetny materiał do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Geowłóknina występuje w różnych postaciach, a jej cena jest zróżnicowana. Rolkę geowłókniny można kupić już od 40 do 1000 zł. Cena zależna jest od parametrów oraz długości materiału w danej rolce.

Jeżeli szukasz geowłókniny, która zagwarantuje Ci trwałość oraz solidność, a kupisz ja w konkurencyjnej cenie, to wybierz geowłókninę z hurtowni Masterfol. Dostarczamy ją od wielu lat na terenie Nowego Sącza, okolic, jak i całej Polski.

Zapewnij bezpieczeństwo swoim konstrukcjom wraz z hurtownią Masterfol, która oferuje najlepszej jakości geowłókninę drogową, geowłókninę polipropylenową oraz geowłókninę drenażową i geowłókninę kalandrowaną. Już teraz skontaktuj się z przedstawicielami firmy Masterfol i skorzystaj z fachowej porady, w zakresie wyboru najlepszego rodzaju geowłókniny.