Jakie znaczenie w budownictwie ma hydroizolacja łazienki?

Z tego artykułu dowiesz się:

Łazienka to miejsce, gdzie wilgoć pojawia się podczas wielu czynności. Suszenie włosów, kąpiele, suszenie ręczników – wszystkie te czynności powodują przedostawanie się kropelek wody do powietrza. Niestety w źle wykonanej łazience, może mieć to wielki wpływ na jej wygląd. Co może się stać, kiedy jest nieprofesjonalnie wykonana łazienka?

• Mogą odpaść płytki w kabinie prysznicowej, • Może odpadać farba z sufitu, • Mogą pojawiać się grzyby i przebarwienia. Powyższe przykłady mogą powodować dodatkowe koszty związane z poprawkami remontowymi, które i tak w przypadku źle wykonanej hydroizolacji łazienki będą krótkotrwałe. Jak zatem radzić sobie podczas remontu łazienki, aby zadbać o dobrą hydroizolację poszczególnych powierzchni łazienki? W tym wpisie podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas remontu i jaka hydroizolacja będzie dla Ciebie najlepsza.

Hydroizolacja łazienki przeciwwodna i przeciwwilgociowa – dlaczego jest tak ważna?

Łazienka, jako pomieszczenie narażone na pojawianie się wilgoci, powinno zostać wykonana w dokładny sposób. W każdym pomieszczeniu znajda się bowiem szpary i szczeliny, poprzez które może przedostać się z łatwością woda. Aby ta z łazienki nie migrowała w strop i ściany, powinna być wykonana odpowiednia hydroizolacja łazienki. Celem takiej izolacji jest zatrzymanie wody na powierzchni ścian, aby w procesie osuszania przez wentylację, para wodna mogła zostać wypchnięta na zewnątrz budynku, a nie pod płytki. Te z czasem mogłyby zacząć odpadać, a koszt remontu łazienki jest bardzo kosztowny.

W związku z tym, że coraz częściej decydujemy się na prysznic, nasze ściany, jak również podłoże jest poddawane wielu próbom. Jeśli hydroizolacja byłaby wykonana źle, woda z prysznica przedostawałaby się w strop i w ściany z czasem zalewając łazienkę i pomieszczenie znajdujące się piętro wyżej. Hydroizolacja łazienki jest więc niezbędnym elementem podczas wykonywanego remontu.

 

Listwowanie łazienki

Na jakich powierzchniach łazienki powinno stosować się hydroizolację przeciwwilgociową?

Hydroizolacja wykonywana jest na różnych wysokościach, w zależności od tego, gdzie jest największe prawdopodobieństwo wilgoci. Powinna znajdować się ona m.in. na następujących powierzchniach:

Podłodze – w tym miejscu hydroizolacja powinna być wykonana najdokładniej. Najlepiej na całej podłodze z odpowiednim zabezpieczeniem krawędzi, aby woda nie przedostawała się w podłogę na łączeniu ścian z podłogą.

Ścianie w miejscu umywalki – to miejsce również narażone jest na przedostanie się wody do ścian. Izolacja powinna być w tym miejscu na wysokości min 50 cm.

Ścianie wokół wanny – w tym miejscu hydroizolacja powinna sięgać około 200 cm od podłoża.

Ściany w prysznicu – wokół brodzika oraz na ścianach hydroizolacja powinna być wykonana bardzo profesjonalnie. Związane jest to z faktem, że ciśnienie natrysku może spowodować przedostanie się wody pod płytki.

Wokół obrzeża podłogi – hydroizolację stosuje się również na ścianach graniczących z podłogą na wysokości około 10 cm.

Jak wygląda materiał hydroizolacyjny do łazienki?

Do tworzenia szczelnej hydroizolacji łazienki wykorzystuje się specjalne masy nazywane najczęściej folią w płynie. Folia ta w dotyku przypomina klejącą gumę, którą pędzlem lub wałkiem rozprowadza się na poszczególnych ścianach łazienki. Wielu majstrów uważa, że w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, takich jak kabina prysznicowa można położyć podwójną warstwę takiej folii. Do jej odpowiedniego zastosowania nie mogłoby zabraknąć specjalnych narożników, które wkleja się w każdy kont ścian i podłogi. Na nie bowiem nakładana jest folia w płynie, która idealnie uszczelnia każdy element łazienki. Ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na fakt, czy w łazience ma znajdować się ogrzewanie podłogowe. Wykorzystywana wtedy folia powinna być odporna na wysokie temperatury. Więcej na ten temat powiedzą Ci nasi konsultanci Masterfol.

zawilgocona ściana

Innym materiałem, który również używany jest do hydroizolacji łazienek, jest membrana płynna. Jest to najnowszy wynalazek technologiczny, który w porównaniu do folii płynnej ma możliwość wentylacji podłoża. Nie przepuszcza wody, a jednak pozwala oddychać posadzce. Membrany płynne są wykonywane najczęściej z masy żywicznej. Jakie są jej zalety?

• Membrana płynna silnie wiąże z każdym rodzajem podłoża.
• Nie posiada szwów, dzięki czemu woda może stać w danym miejscu przez długi czas bez możliwości przeciekania.
• Jest odporna na uszkodzenia i substancje chemiczne.
• Jest mocno elastyczna, dzięki czemu poddaje się wedle potrzeb klienta.
• Pozwala na filtrację powietrza z podłoża.
• Membrana posiada wysoką odporność na zmieniające się temperatury.
• Materiał ten jest bezpieczny dla środowiska.

Hydroizolacja łazienki sposobem na długotrwałą jakość.

Ten nowoczesny sposób zabezpieczania łazienek wpływa na ich dłuższe możliwości wykorzystania. Nie każdy chce co kilka lat wykonywać drogie prace remontowe związane z odgrzybianie, osuszaniem łazienki. Warto więc zainwestować w wydajną hydroizolację, podczas planowania prac w łazience. Pomimo tego, że ten sposób zabezpieczający przed wodą nie jest jeszcze na tyle popularny w naszym kraju, coraz więcej ludzi się do niego przekonuje.

Nasza firma Masterfol oferuje bogaty wybór materiałów izolacyjnych. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub do naszej hurtowni materiałów budowlanych w Kamionce Małej. Nasi fachowcy podpowiedzą Ci, jaki rodzaj hydroizolacji będzie najlepszy dla Twojej łazienki.