Izolacja akustyczna stropu — jak to zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się:

Wiele lat temu w starym drewnianym budownictwie poddasze często służyło do przechowywania różnych produktów. W związku z tym, że dawniej na wsiach stawiano na prace rolne, często do dnia dzisiejszego na strychach można znaleźć pozostałości po sąsiekach, w których przechowywano i suszono zboże. Obecnie domy drewniane w dobrej kondycji często są poddawane remontom. W skład takich prac budowlanych wiele osób dorzuca wykonanie poddasza użytkowego. Komu bowiem w tych czasach nie jest potrzebne więcej miejsca dla rodziny? Jednak jak to zrobić, kiedy dawniej nie dbano o to, aby wykonać izolację akustyczną stropu? Przecież nikt nie wychodził tak daleko w przyszłość, aby przewidzieć, że ktoś będzie chciał za kilka lat wykorzystać strych na pomieszczenia mieszkalne. W obecnym budownictwie sytuacja jest o wiele łatwiejsza. Już wcześniej przewidujemy wraz z architektem, że na poddaszu wykonane będą sypialnie dla rodziny, jak również inne pomieszczenia. W związku z tym strop już na etapie budowy odpowiednio przygotowuje się do tego, aby wyciszał wszelakie dźwięki.

Jak zatem teraz wykonać izolację akustyczną stropu drewnianego, a jak stropu betonowego? Sprawdźmy to.

izolacja stropu drewnianego

Jak wykonać odpowiednią izolację stropu drewnianego?

Proces ten jest niezmiernie trudny, ponieważ stare drewniane budynki są nieprzygotowane do tradycyjnego wygłuszenia. Obecnie na stropach stosuje się wylewkę, która ma pochłaniać wibracje i energię. Drewniane stropy nie są na to przygotowane, w związku z tym wymyślono specjalną technikę, która idealnie sprawdza się w nowych, jak również starych domach wykonanych z drewna. Co wchodzi w skąd wygłuszenia?

• Specjalne maty tekturowe, które budową nawiązują do plastra miodu. Posiadają one od 30 do 60 mm grubości.
• W dalszej kolejności używa się specjalnych kruszyw mineralnych, służących jako wypełnienie wcześniej wspomnianej tektury. Ponadto kruszywa te pełnią również funkcję obciążającą.
• Na koniec używa się suchego jastrychu, materiału wykorzystywanego do tworzenia wylewek pod posadzki.

Tak oto skomponowane podłoże stropu drewnianego będzie miało dobrą izolację akustyczną.

Jak wykonać odpowiednią izolację stropu betonowego?

Obecne budownictwo przewiduje wykorzystanie poddasza, dlatego już podczas tworzenia stropu przykłada się wielką uwagę do jego odpowiedniego wykonania. W tym wypadku ważne jest, aby materiał akustyczny położony był między stropem piętra a wylewką. To wpłynie na wyciszenie pomiędzy piętrami rozmów czy też muzyki. Warto jednak zauważyć, że takie rozwiązanie nie wygłuszy odgłosów chodzenia czy też upadających przedmiotów. W tym przypadku niezmiernie ważne jest wykonanie podłogi pływającej położonej na izolacji akustycznej. Jak to zrobić?

• Układamy specjalny materiał akustyczny na stropie, a mianowicie styropian, który jest elastyczny lub wełnę mineralną. Wełna powinna być półtwarda. • W dalszej kolejności na takie wygłuszenie stosuje się wysokiej jakości wylewkę. Może być to wylewka samopoziomująca.Tak wykonany strop w domu murowanym pozwoli Ci cieszyć się ciszą. Warto więc na etapie projektowania zaznaczyć, że zależy nam na komforcie użytkowania. Architekci podejmą wtedy odpowiednie kroki, aby sprostać Twoim oczekiwaniom.

Pianka poliuretanowa – droższa alternatywa dla każdego rodzaju stropu.

Zastanawiając się nad wygłuszeniem stropu, warto również uwzględnić możliwość wykorzystania do takiej pracy pianki PUR. Jest ona droższa od klasycznego wygłuszenia, jednak pełni również dodatkową funkcję, a mianowicie pozwala ocieplić dodatkowo dom. W praktyce posiada ona same dobre opinie, ponieważ osoby, które posiadają takie wygłuszenie, cieszą się ciszą w swoim domu, a dodatkowo nie narzekają na zimno i wilgoć. Dobrze rozprowadzona pianka poliuretanowa zamyka przestrzeń, nie pozwalając ciepłemu powietrzu ulatniać się z pomieszczeń. Dodatkowo nie sprzyja powstawaniu wilgoci. Niestety podczas wykonywania nowych domów trzeba tego rodzaju wygłuszenie dostosować do przepisów prawa budowlanego, aby w późniejszym czasie nie było problemów z odbiorem domu.

Fachowiec izolujący strop wełną

Dylatacje, jaki mają wpływ na akustykę domu?

W dylatacji ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Warstwy na stropie powinny być ułożone tak, aby ich połączenie spełniało pewne normy. Dobre wykonanie przyczyni się do tego, aby na łączeniach nie wytwarzały się mostki akustyczne odpowiedzialne za przenoszenie niechcianych dźwięków. Wszelkie szczeliny w podłodze muszą być odpowiednio zabezpieczone. Izolację w takim przypadku układa się najczęściej wzdłuż ścian.

Jak wykończyć taki strop?

Ostatnim etapem wykończenia stropu jest stworzenie podłogi. Po wykonaniu wylewki dodatkowym wytłumieniem może okazać się położenie wykładziny dywanowej, czy także paneli na specjalnej gąbce amortyzującej. Te zabiegi spowodują jeszcze większe zmniejszenie drgań, które mają wpływ na akustykę mieszkania. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej wygodne, ponieważ w tym przypadku nie musisz czekać, aż wyschnie podłoga, jak w przypadku podłogi mokrej, tylko od razu będziesz mógł zacząć meblować mieszkanie.

Jakie materiały do izolacji akustycznej stropu proponuje nasza firma budowlana Masterfol?

Ze względu na wygodę klienta dostarczamy szeroki zakres materiałów idealnie pasujących do wykonania izolacji akustycznej stropu. Dzięki temu, że współpracujemy z wieloma znanymi markami, jesteśmy w stanie podpowiedzieć i doradzić na każdym etapie budowy. Posiadamy w ofercie wcześniej wspomniane wełny mineralne, wygłuszenia, styropian i wiele innych materiałów wpływających na akustykę. Każdy nasz klient otrzyma swojego konsultanta, który dodatkowo opowie o innych rozwiązaniach. Z nami budowa domu nie jest straszna. Więcej na temat materiałów, jakie posiadamy w hurtowni, znajdziesz w zakładce „Oferta”. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowej usłudze, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu budowlanego w Kamionce Małej lub zachęcamy do kontaktu telefonicznego.