Jak malować tynk? Ogólne wskazówki

Z tego artykułu dowiesz się:

Wybór odpowiedniej farby do tynku może wydawać się skomplikowany, ale tak naprawdę nie jest to trudne zadanie. Kluczowe jest, aby zapoznać się z zaleceniami producenta lub skorzystać z fachowej pomocy w sklepie budowlanym. W naszej hurtowni znajdziesz wszystko, co potrzebne do kompleksowego wykończenia budynku – od farb po materiały wykończeniowe – i z przyjemnością pomożemy Ci w doborze najlepszych produktów!

Jak dobrać farbę do tynku?

Jest to bardzo proste – wystarczy czytać zalecenia producenta lub udać się do sklepu, gdzie w doborze pomoże Ci sprzedawca! W naszej hurtowni mamy produkty i materiały potrzebne do wykończenia budynku od A do Z, więc chętnie z tym pomożemy!

Jak przygotować tynki do malowania?

Gruntowanie powierzchni tynku poprawia przyczepność farby i wyrównuje chłonność podłoża. Dobór odpowiedniego gruntu zależy od rodzaju tynku. Należy dostosować farbę do rodzaju tynku i warunków środowiskowych (wewnętrzne/zewnętrzne). Farby do tynków muszą być odporne na warunki atmosferyczne (w przypadku tynków zewnętrznych) oraz dobrze kryć powierzchnię.

Przed malowaniem tynk musi być całkowicie czysty, suchy, odtłuszczony i wolny od kurzu, pleśni czy grzybów. Jeśli tynk jest nowy, należy odczekać odpowiedni czas, aby dobrze wyschnął. Wszelkie pęknięcia, ubytki czy nierówności powinny zostać naprawione przy użyciu mas szpachlowych lub odpowiednich preparatów.

Jak pomalować tynk?

Malowanie tynku wymaga przestrzegania kilku ogólnych zasad, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt. W dalszej części podzielimy się bardziej specyficznymi uwagami, ale zacznijmy od ogólników:

  • Malowanie należy przeprowadzać równomiernie, najlepiej dwoma warstwami. Najlepiej stosować wałki lub pędzle, a w przypadku dużych powierzchni można użyć agregatu malarskiego. Ważne, aby farbę nakładać zgodnie z zaleceniami producenta, zwracając uwagę na czas schnięcia i warunki atmosferyczne (np. brak deszczu w przypadku tynków zewnętrznych).
  • W zależności od rodzaju farby, powierzchnię należy chronić przed deszczem, pyłem lub nadmiernym nasłonecznieniem, aby nie doszło do przebarwień lub złuszczenia farby.

Jak malować tynk mozaikowy?

Do tynku mozaikowego zaleca się wykorzystanie farby akrylowej lub lateksowej.

Przed rozpoczęciem malowania bardzo dokładnie oczyść powierzchnię, aby zapewnić maksymalną przyczepność farby. Możesz to zrobić mechanicznie, przy użyciu narzędzi, ale też chemicznie, korzystając ze specjalnego preparatu bakteriobójczego. Zaleca się pokrycie tynku dwoma warstwami farby.

Jak malować tynk gipsowy?

Jeśli chodzi o farby do tynku gipsowego, to tutaj mamy spory wybór – farby lateksowe, akrylowe, silikatowe, silikonowe.

Tynki gipsowe są bardzo gładkie, ale przy tym kruche i podatne na uszkodzenia. Przed malowaniem należy dokładnie sprawdzić powierzchnię tynku i ewentualnie wypełnić ubytki. Przez swoją delikatność, zastosowanie gruntu przed malowaniem jest obowiązkowe. Kruchość gipsu sprawia, że jest on bardzo pylący, przez co do przygotowania powierzchni trzeba się dobrze przyłożyć.

Jak malować tynk cementowo-wapienny?

Tynk cementowo-wapienny nie jest wymagający, jeśli chodzi o typ farby. Warto jednak przemyśleć wybór narzędzi do nakładania farby – powierzchnia takiego tynku jest chropowata, przez co słabo chłonie farbę, co może być problematyczne przy malowaniu wałkiem. Polecamy skorzystać z pędzla lub natrysku.

Temperatura powinna wynosić od +10°C do +28°C, a wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%. Zwykle nakładamy dwie warstwy farby, zachowując odstęp 2-3 godzin między nałożeniem kolejnej warstwy. W razie wątpliwości warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

Jak malować tynk akrylowy?

Do malowania tynku akrylowego najczęściej polecane są farby akrylowe lub silikonowe. Farbę można nakładać wałkiem, pędzlem, lub w niektórych sytuacjach natryskiem. Należy pamiętać o bardzo dokładnym rozmieszaniu farby i nakładaniu jej w dwóch warstwach. Pierwszą warstwę można rozrzedzić środkiem gruntującym.

Prace malarskie można przeprowadzać w temperaturze od +5 do +25°C (z dodatkiem zimowym od 0°C). Należy unikać bezpośredniego, intensywnego nasłonecznienia oraz silnego wiatru. Niewskazane jest także, aby podłoże było zbyt gorące. W okresie letnim może być konieczne stosowanie siatek osłonowych. Te same zasady dotyczą świeżo malowanych powierzchni, szczególnie przez pierwszą dobę.

Jak malować tynk strukturalny?

Do tynku strukturalnego polecane są farby, które nie brudzą się łatwo. Są to zatem farby akrylowe lub lateksowe.

Zaczynamy od usunięcia luźnych fragmentów starego tynku, aby podłoże było zwarte i solidne, co zapewni dobrą przyczepność farby na długie lata. Należy również odkurzyć ścianę. Następnie gruntujemy ściany preparatem gruntującym, który zwiększa przyczepność farby, ułatwia malowanie i zmniejsza jej zużycie. W kolejnym etapie usuwamy pęknięcia i uzupełniamy ubytki w starym tynku zaprawą wyrównującą. Jeśli napraw jest dużo, warto nałożyć na całą powierzchnię tynk cienkowarstwowy. Na koniec malujemy ścianę farbą nawierzchniową, najlepiej w dwóch warstwach.