Ocieplenie stropu to ważne zadanie, które musisz wykonać za wszelką cenę, jednak jak ocieplić strop? Rzeczywiście, termoizolacja pozwala uniknąć strat ciepła, a tym samym zmniejszyć zużycie energii. Dlaczego? Kiedy włączasz ogrzewanie w pokoju, ciepło idzie w górę. Oznacza to, że jeśli strop nie ma dobrej izolacji to nie będzie w stanie zatrzymać ciepła w pomieszczeniu. Ponadto dobrze izolowany sufit zmniejsza również hałas, szczególnie jeśli na strychu znajdują się pomieszczenia, których używasz.
Ocieplenie sufitu to zadanie, które najlepiej powierzyć profesjonalistom. Ponieważ izolowana konstrukcja jest wysoka, należy unikać niepotrzebnego ryzyka. Ponadto źle wykonana izolacja zmarnuje Twój cenny czas, a ostatecznie będziesz potrzebować eksperta, aby poprawić swoją pracę.
Jeśli jednak masz dobre umiejętności majsterkowania, możesz samodzielnie poradzić sobie z tym projektem.
Zmniejsz zużycie ciepła i oszczędzaj pieniądze
Izolacja termiczna stropu pomaga zatrzymać ciepło i stanowi barierę przed zimnem. Dzięki niemu temperatura w Twoim domu jest zawsze przyjemna latem i zimą. Nie musisz już stale zwiększać ciepła, ponieważ jest ci zimno. W rezultacie zmniejszasz zużycie energii i szybko realizujesz oszczędności na rachunkach.
Jakie materiały izolacyjne wybrać? Jak ocieplić strop?
Drewno, korek, poliuretan, wełna szklana… Istnieje szeroki wybór izolacji naturalnych, syntetycznych lub mineralnych. Izolacja dostępna jest w kilku formach: luzem, rolce, płycie, płytkach lub panelach.
Czy gruba termoizolacja jest lepsza od cienkiej?
Grubość nie zawsze gwarantuje lepszą wydajność energetyczną – dowiedz się, jaka grubość izolatora będzie odpowiednia dla danego materiału. Skontaktuj się z naszą hurtownią Masterfol i zapytaj o poszczególne produkty. Niektóre izolatory mają właściwości termiczne i akustyczne. Tak jest w przypadku wełny mineralnej, a następnie wełny szklanej, która jest bardzo dobrym izolatorem termicznym i akustycznym.
Co to jest izolacja mineralna, syntetyczna i ekologiczna? Jak i czym ocieplić strop?
Izolacja termiczna to pierwsza czynność, którą należy wykonać podczas remontu domu. Aby Twoja izolacja była skuteczna i aby wyeliminować mostki termiczne, ważne jest, aby wybrać materiał izolacyjny z rozwagą. Istnieją trzy duże rodziny:
- izolacja mineralna: wełna szklana, wełna mineralna;
- izolacja syntetyczna: poliuretan, polistyren ekstrudowany;
- izolacja ekologiczna: wata celulozowa, włókno drzewne, wata.
Izolatory mineralne to najczęściej stosowane materiały. Trzeba powiedzieć, że łączą one w sobie właściwości termiczne i akustyczne z rozsądną ceną.
Wełna szklana i wełna mineralna: dwa główne izolatory mineralne na rynku
Wełny mineralne obejmują wełnę szklaną i wełnę mineralną. Te dwa izolatory mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Nic dziwnego, że są doceniane przez gospodarstwa domowe za swoją pracę izolacyjną! Sprawdź ich dostępność w naszej hurtowni!
Wełna szklana
Wełna szklana jest wytwarzana z mieszanki piasku i szkła pochodzącego z recyklingu, zwanej stłuczką szklaną. Otrzymuje się ją przez topienie i wyciąganie włókien.
Wełniana konsystencja umożliwia docieplenie różnego rodzaju ścian budynku dzięki doskonałym właściwościom termicznym i akustycznym. Dlatego nadaje się do prac izolacyjnych na utraconych lub przebudowanych strychach, podłogach i ścianach.
Jest dostępna w kilku formatach:
- hurtowo;
- w formie rolki do rozwinięcia;
- w postaci półsztywnych lub sztywnych paneli.
Izolacja stropu – metody i rozwiązania – ocieplenie poddasza
Montaż izolacji na stropie wymaga wiedzy i szczególnej techniki, która wymaga kilku etapów pracy.
Rzeczywiście, gdy izolacja jest wykonywana w częściach mieszkalnych, nie można pozostawić jej odsłoniętej, ze względów estetycznych preferowany będzie sufit podwieszany, który uzupełni izolację i umożliwi nałożenie czystego i dekoracyjnego tynku.
Stosowana technika – zrób to sam, ocieplenie stropu, termoizolacja
Montaż izolacji najczęściej odbywa się przed zainstalowaniem sufitu podwieszanego, zwłaszcza gdy zastosowana izolacja występuje w postaci rolki takiej jak wełna mineralna lub wełna szklana.
Ten rodzaj ocieplenia polega na zamontowaniu wieszaków co 60 cm na belkach stropowych.
Te wieszaki są potrzebne, aby utrzymać szyny, które następnie utrzymają płyty gipsowo-kartonowe sufitu podwieszanego.
Po ich zamontowaniu mogą z łatwością utrzymać ciężar izolacji, która spoczywa bezpośrednio na nich.
Materiały izolacyjne takie jak korek czy styropian wymagają montażu przyklejanego bezpośrednio do podłoża.
Termoizolację stropów wykonuje się zwykle przed montażem stropu, szyn i wieszaków. Wskazane jest stosowanie izolacji w formie rolki. Jest to skuteczniejszy i łatwiejszy do cięcia i instalacji, materiał. Skutecznie izoluje aż do najmniejszego rogu. Plastyczny, łatwo mieści się między metalowymi szynami konstrukcji sufitu podwieszanego.
Izolacja dostępna na rynku w postaci rolek może być:
- wełna szklana,
- wełna mineralna,
- w wacie celulozowej,
- itp…
Kluczem jest wybór izolatora, który jest łatwy w instalacji i można nim manipulować, aby wypełnić luki w szynach. To wtedy, zgodnie z Twoimi osobistymi wyborami, pójdziesz bardziej w kierunku tej lub innej izolacji.
Montaż termoizolacji stropu – ocieplenie poddasza
Jeśli chodzi o montaż, można to zrobić samodzielnie, wiedząc, że wymaga to pewnej zręczności przy montażu połączeń płyt gipsowo-kartonowych. Najmniejsza chropowatość, błąd czy grubsza powierzchnia będą widoczne na suficie.
Musisz być również wyposażony w podnośnik, jedną lub dwie drabinki i w dobrą szyję! W przypadku prac wykonanych zgodnie z zasadami sztuki i z perfekcyjnym wykończeniem, zawsze istnieje możliwość wezwania fachowca.
Technika dmuchania strychów
Rozprowadzanie izolatorów techniką wdmuchiwania polega na wdmuchiwaniu izolatora w formie “płatka śniegu” na strychy – pod dachy mieszkań. Te płatki mogą być wykonane z różnych izolatorów. Najczęściej spotykana jest wata celulozowa lub wełna. Izolatory te spełniają kryteria wydajności cieplnej, a także normy przeciwpożarowe.
Technika rozwinięcia wełny na strychach
Można też zastosować inną technikę do ocieplenia strychów. Ma ona na celu ocieplenie poddasza poprzez rozwinięcie wełny na ziemi. Ocieplenie poddasza wełną rolowaną wytrzyma dłużej niż ocieplenie dachu metodą wdmuchiwania.
Planujesz ocieplenie całego domu? Dowiedz się,czym najlepiej ocieplić dom.