Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że wygłuszenie pomieszczeń to nie tylko ochrona dla nas, ale też sąsiadów :). W razie głośnej imprezy czy nocnych pogadanek nie musimy się martwić o to, że wybudzimy sąsiadkę.
Dlaczego warto wygłuszyć pomieszczenie?
Zacznijmy od najważniejszych zalet, o których myślimy w pierwszej kolejności decydując się na wygłuszanie pomieszczenia.
- Zredukowanie hałasu i wyciszenie ścianWygłuszenie pomieszczenia pomaga zmniejszyć ilość dźwięków dochodzących z zewnątrz oraz dźwięków wewnętrznych, takich jak echo czy dźwięki generowane przez urządzenia elektroniczne. Ma to znaczenie nie tylko w blokach, gdzie sąsiedzi mogą hałasować lub narzekać na nasze hałasowanie. W domach na obrzeżach miast lub wsiach nocą słychać samochody, lub ujadanie psów, co może być równie uciążliwe, jak linia tramwajowa za oknem.
- Poprawa akustykiDobrze wygłuszone pomieszczenie poprawia jakość i odbiór dźwięku. Ma to znaczenie jeśli jesteś muzykiem, nagrywasz materiały do internetu lub po prostu dobra jakość dźwięku ma dla Ciebie
- Zwiększenie komfortuJak już wcześniej wspominaliśmy, izolacja akustyczna ścian wygłusza „w obie strony”. Skuteczne wygłuszenie ściany redukuje hałas dochodzący z Twojego mieszkania, dzięki czemu nie musisz stresować się robieniem awaryjnego prania o 23 w nocy.
To również ochrona prywatności. Wygłuszenie ścian i drzwi może pomóc w zachowaniu prywatności, blokując dźwięki z innych pomieszczeń i umożliwiając dyskretne rozmowy bez obaw o podsłuchiwanie.
- Zmniejszenie zakłóceńW biurach i innych miejscach pracy wygłuszenie może pomóc w zminimalizowaniu zakłóceń spowodowanych hałasem z otoczenia, co zwiększa produktywność i koncentrację. Jeśli pracujesz zdalnie, warto pomyśleć też o wygłuszeniu w swoim home office.
Wyciszenie pokoju – zacznijmy od prostych rozwiązań
Nie od razu musimy porywać się na remont! Warto sprawdzić mniej inwazyjne metody. Rozwiązaniem Twoich problemów mogą okazać się meble, dywany, czy nawet rolety.
- Meble pochłaniają dźwięk. Jeśli sąsiad za ścianą jest głośny, to warto rozważyć przeniesienie meblościanki lub innych mebli, które stworzą barierę. Skórzany fotel, sofa, kanapa to również elementy, które mogą stanąć na drodze hałasowi.
- Rolety i zasłony to bariery, które chronią przed czynnikami z zewnątrz. Mogą skutecznie wyciszyć pokój i chronić również przed hałasem. Na rynku znajdziemy osłony okienne wykonane specjalnie z myślą o akustyce. Ciężkie, masywne zasłony również mogą okazać się pomocne, zwłaszcza jeśli nie pasują Ci rolety.
- Dywany i wykładziny – to izolacja akustyczna podłóg, która nie tylko redukuje przepływ dźwięku, ale także wibracji.
Choć te rozwiązania to bardziej „domowe” sposoby, to kombinacja mebli, dywanów i rolet może przynieść zauważalną różnicę.
Jak wyciszyć pokój w bloku?
Jeśli dywan, meble i osłony okienne nie wystarczają, co czas na bardziej radykalne rozwiązania. Musimy też pamiętać o tym, że często trzeba się nagimnastykować bardziej niż w przypadku domów jednorodzinnych.
Jak zwiększyć izolację akustyczną z zewnątrz?
- Wygłuszenie drzwiNa rynku dostępne są zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne drzwi o właściwościach izolacyjnych. Wybierając odpowiedni model drzwi wewnętrznych, możesz zminimalizować hałas przenikający do innych pomieszczeń, na przykład podczas głośnego słuchania muzyki. Dodatkowo możesz zamontować na futrynie specjalne gumy izolujące, które pomogą zatrzymać dźwięk wewnątrz pomieszczenia.
- Dźwiękoszczelne oknaDźwiękoszczelne okna tłumią hałas dzięki grubszym, wielowarstwowym szybom z przestrzenią wypełnioną powietrzem lub gazem, izolowanym ramom z uszczelkami, wielokomorowym profilom redukującym drgania oraz asymetrycznym szybom, które tłumią dźwięki o różnych częstotliwościach.
Jak zredukować hałas wewnątrz budynku?
- Podwieszany sufit
To sposób na wygłuszenie sufitu i ochronę przed dźwiękami z góry. Sufit izoluje hałas dzięki przestrzeni powietrznej między stropem a sufitem, materiałom dźwiękochłonnym, takim jak wełna mineralna, oraz specjalnym płytom akustycznym. Te elementy razem tworzą skuteczną barierę przed dźwiękiem.
- Płyty akustycznePodobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych, w mieszkaniu możesz zastosować płyty akustyczne do wyciszenia ścian, przez które przenikają niepożądane dźwięki.
Wygłuszenie podłogi
Podłoga ma ogromny wpływ na całokształt odczuwania dźwięku wewnątrz pomieszczenia. Hałaśliwi sąsiedzi z dołu mogą codziennie uprzykrzać nam życie, ale są sposoby, aby nieco zredukować hałas.
- Podkłady akustyczne pod panele. Przyjmują formę mat, pianek, które dają efekt „miękkiego chodzenia”, docieplają pomieszczenie i bardzo dobrze pochłaniają dźwięk. To świetny sposób, aby zwiększyć izolację akustyczną podczas remontu podłogi lub już na etapie budowy.
- Wykładziny podłogowe. Na rynku istnieją rozwiązania o specjalnych parametrach, które zredukują poziom hałasu dochodzącego z dołu, jak i zmniejszą przekazywanie odgłosów.
- Posadzki z żywicy to trend ostatnich lat, który poza rewelacyjnym wyglądem niesie również wiele innych zalet. Żywica jest bardzo trwała, a w dodatku świetnie chłonie hałasy i wibracje.
Wygłuszenie ścian
Podstawowa izolacja ścian styropianem, czy wełną często jest wystarczająca, żeby znacznie obniżyć poziom hałasu. Jeśli jednak żyjemy w szczególnie uciążliwych warunkach, możemy postawić również na specjalne panele akustyczne, lub nawet tynki!
- Panele wygłuszające na ścianę często kojarzą nam się ze studiami nagraniowymi i charakterystyczną, gąbczastą strukturą. Obecnie panele akustyczne znajdują zastosowanie nie tylko w studiach, ale też w domach i mieszkaniach. Producenci dbają o to, żeby każdy mógł wybrać grubość, wzór i kolor idealny dla siebie.
- Tynk akustyczny, inaczej zwany tynkiem dźwiękochłonnym to rozwiązanie, które dopiero zyskuje na popularności. Tynki tego typu najczęściej nakładane są na grubość 2,5 cm. Nie należy ich przykrywać gładzią, bo przez to tracą swoje właściwości. Zdaniem producentów, mogą one chłonąć aż do 70% niepożądanych dźwięków!