Klej montażowy ma różne zastosowania. Okazuje się, że bez niego nie bylibyśmy w stanie wykonać poprawnego remontu lub wykończenia domu. To właśnie taki klej wykorzystywany jest do klejenia kasetonów, płytek, luster, a nawet znajdzie swoje zastosowanie w ogrodzie. Zastanawiasz się, jakie są rodzaje klejów montażowych i do czego wykorzystuje się ich poszczególne rodzaje? Zapraszamy do wpisu.

Klej montażowy – rodzaje
Klej montażowy to element, jakiego nie mogłoby zabraknąć na każdej budowie, ale również podczas remontu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonać poprawnie montaż poszczególnych elementów wyposażenia. Warto jednak zauważyć, że klej montażowy rozróżnia się pod względem jego budowy, dlatego każdy rodzaj wykorzystuje się do klejenia innych materiałów. Wyróżniamy następujące kleje montażowe:
• Klej montażowy neoprenowy – ten rodzaj kleju jest idealnym łącznikiem sporych elementów. Ma swoje zastosowanie w budownictwie oraz remontach. Są jednak materiały, których nie jest w stanie spoić, a są nimi: teflon, styropian, polietylen, a także niektóre plastiki. Jest więc on jednym z najczęściej wybieranych klejów, dzięki swojemu bogatemu zastosowaniu.
• Klej montażowy dyspresyjny – ten klej ma wiele zalet, a jedną z nich jest brak woni. Pozwoli więc on na wykonanie wielu prac remontowych w mieszkaniu. Ten klej montażowy najczęściej używany jest wewnątrz budynku i wykorzystuje się go do klejenia luster, styropianów, parkietu, listew i wielu innych elementów.
• Klej montażowy poliuretanowy – to klej, który jest odporny na wilgoć. Najczęściej używany w miejscach wilgotnych takich jak łazienka czy przedpokój. Jest idealnym spoiwem dużych elementów, jednak warto pamiętać, że ten model kleju posiada właściwości rozprężające.
• Klej montażowy polimerowy – ten model kleju najczęściej wykorzystywany jest do klejenia elementów na zewnątrz. Ma on świetne właściwości wytrzymałościowe na działanie różnych warunków atmosferycznych. Jego czas schnięcia jest bardzo krótki. Najczęściej używany jest do wypełnienia wszelkich szczelin i pęknięć w murach, elewacji czy też chodników. Jest to klej montażowy, który również można wykorzystać do klejenia betonu.
• Klej montażowy na bazie wodnej – ten rodzaj kleju wykorzystuje się do klejenia bardzo ciężkich przedmiotów. Jego główną zaletą jest brak konieczności ściskania i przytrzymywania ze sobą sklejonych przedmiotów. Jego jedyną wadą jest długi czas schnięcia, jednak sklei ze sobą płyty OSB, płyty gipsowo- kartonowe oraz wiele innych dużych elementów budowlanych.
Zastanawiasz się, czy wybrać płyty OSB, czy GK? Zapraszamy do lektury!
Zastosowanie klejów montażowych w budownictwie
Zastosowanie klejów do montażu jest bardzo szerokie. Wykorzystać go można do sklejenia wielu elementów, dlatego nie może go zabraknąć podczas każdej budowy.
Jakie elementy będziesz mógł skleić wybranymi klejami montażowymi? Tłumaczymy.
Elementy drewniane? Odpowiednio dopasowany klej sklei wszystkie elementy drewniane. Idealny jest więc do składania mebli, klejenia parkietów lub paneli podłogowych. Wykorzystywany jest również do klejenia listew przypodłogowych, karniszy czy parapetów w drewnianym budownictwie. Jego cena jest przystępna, jeśli kupujesz go u dystrybutora.
Najpopularniejszymi klejami do drewna są mianowicie:
• Klej poliuretanowy,
• Klej polioctanowy,
• Klej aminowy
• Klej stworzony na bazie żywic.
Elementy plastikowe? Klejem do styropianu i specjalnym klejem do plastiku połączysz ze sobą wiele elementów plastikowych. Służy do łączenia połamanych elementów mebli ogrodowych lub dodatków. Wykorzystuje się go również w stolarce okiennej, kiedy w wyniku użytkowania plastiku powstają drobne pęknięcia. Klej do styropianu również działa podobnie do kleju do plastiku, dlatego obydwa keje są wartościowym elementem, jakiego nie może zabraknąć w Twoim domu.
Elementy szklane – ten rodzaj kleju wykorzystuje się do łączenia elementów szklanych. Często jest jedynym ratunkiem dla pękniętych szyb okiennych, ale również dekoracji domowej wykonanej ze szkła. Wykorzystuje się go również do montażu luster na dowolnej powierzchni.
Elementy ceramiczne – klej do montażu płytek ceramicznych również ma szerokie zastosowanie. Wykorzystasz go do ułożenia płytek, naprawienia uszkodzonych płytek. Ponadto ma właściwości mrozoodporne i wykorzystuje się go również do wykonania tarasów, a także w basenach. Jest więc on niezbędnym elementem podczas każdych prac budowlanych.
Pytania i odpowiedzi
Czy można kleić styropian pianką montażową?
Tak, można kleić styropian pianką montażową. Pianka poliuretanowa jest często używana do mocowania styropianu, szczególnie przy ocieplaniu ścian zewnętrznych. Upewnij się, że zarówno podłoże, jak i pianka mają odpowiednie warunki.
Każdy z tych klejów posiada szerokie zastosowanie. Prace budowlane bez tych klejów nie byłyby tak łatwe, a czasami byłyby także niemożliwe do wykonania. Warto więc znaleźć odpowiedni klej montażowy do danej rzeczy, jaką chcesz wykonać.
Jaki klej montażowy do listew przypodłogowych?
Polecamy wodoodpornego kleju montażowego, neoprenowego kleju montażowego lub klej-uszczelniacz.
Kleje montażowe – dystrybutor klejów w Nowym Sączu
Nasza firma Masterfol jest dystrybutorem klejów montażowych w powiecie nowosądeckim i w samym mieście Nowy Sącz. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu fachowej pomocy w doborze odpowiedniego kleju, nasi pracownicy chętnie Ci pomogą. Zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, a więcej produktów dostępnych w sprzedaży znajdziesz w zakładce „Oferta”. Zapraszamy.