You are currently viewing Membrana na dach – właściwości, zastosowanie, zalety
W Masterfol znajdziesz Membrany na dach dostępnę od ręki!

Membrana na dach – właściwości, zastosowanie, zalety

Pokrycia dachowe często nie są w stu procentach szczelne. Zdarza się, że warunki atmosferyczne na dworze mogą wpłynąć na konstrukcję dachu. Mocny wiatr, śnieżyce czy silne opady deszczu mogą przyczynić się do przedostania niewielkiej ilości wody pod dach. Niestety materiały izolacyjne są bardzo podatne na pochłanianie takiej wilgoci, co skutkować może pojawiającą się na suficie pleśnią. Dodatkowo, jeśli poddasze jest zagospodarowane na pomieszczenia użytkowe, od wewnątrz budynku również będzie wydostawać się wilgoć. Ta w dalszej kolejności skraplać będzie się na dachówce czy też blasze. Jak temu zaradzić i jak wpłynąć na jakość wykonania pokrycia dachowego? Wiele lat temu stosowano papę na dach zamiast folii paroprzepuszczalnych. Teraz jednak najlepszym wyborem będzie użycie membrany na dach, której nie należy pomijać w trakcie tworzenia projektu budowy. Zastanawiasz się, czym jest taka membrana i jaki może mieć wpływ na konstrukcję dachu? Sprawdźmy to.

Pracownicy budowlani montujący membranę na dachu
Więźba dachowa przed położeniem membrany dachowej

Membrana na dach – zastosowanie.

Jak sama nazwa wskazuje, membrana na dach to folia paroprzepuszczalna pod blachę lub dachówkę, która umożliwia zbieranie wilgoci wydostającej się z wewnątrz mieszkania, jak również z zewnątrz. W ten sposób ochrania wnętrze poddasza przed zawilgoceniem. Membranę można stosować na deskowane poddasza, jak również te wykonane z betonu, a ich cena uzależniona jest od rodzaju wybranej membrany.

Na rynku można znaleźć 4 rodzaje membran, a mianowicie:

  • Membrana posiadająca właściwości wodoszczelne,
  • Folia na dach posiadająca wysoką trwałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • Membrana o właściwościach paroprzepuszczalnych,
  • Folia z wysoką odpornością na promieniowania UV.

Warto więc zauważyć, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór folii wodoszczelnej, gdyż to ona zabezpieczy poddasze Twojego domu przed gromadzeniem się wody i wilgoci w izolacji poddasza.

Jakie właściwości posiada membrana dachowa?

Membrana dachowa to element konstrukcji, którego nie może zabraknąć podczas wymiany dachu lub podczas budowy. Pomimo znanych i widzianych gołym okiem elementów konstrukcyjnych, warto zadbać również o to, czego nie widać gołym okiem. Membrana to folia paroprzepuszczalna, która znajduje się pomiędzy blachą / dachówką a izolacją budynku. Posiada ona właściwości podobne do odzieży termo aktywnej. Z jednej strony nie przepuszcza ciepła / zimna i wilgoci z zewnątrz, a zarazem pozwala wentylować się ciału. Podobnie w każdym domu powstaje duża ilość wilgoci spowodowana kąpielami, gotowaniem, a nawet oddychaniem. Wilgoć ta przedostaje się przez izolację poddasza, gdzie przykładowo w okresie zimy spotyka się z niskimi temperaturami w przestrzeni pomiędzy łatami dachowymi a blachą. Tam dochodzi do skraplania. Jeśli ktoś nie zastosuje membrany na dach, może liczyć się z tym, że wilgoć ta będzie skraplała się na docieplenie dachu. To może przyczynić się do powstania licznych zawilgoceń na sufitach oraz skosach poddasza. Jeśli jednak membrana ta będzie znajdowała się pomiędzy dachem a izolacją, wilgoć ta będzie spływała po niej na zewnątrz zadaszenia.

Jakie zalety posiada membrana dachowa?

  • Przede wszystkim wpływa na kondycję całej konstrukcji dachowej. Odpowiednie odprowadzanie wilgoci wpłynie na trwałość elementów drewnianych poszycia.
  • Ma funkcję termoizolacją pomieszczeń. Folia ta ma wpływ na to, że latem do pomieszczeń nie dostaje się upalne powietrze z zewnątrz. Zimą natomiast nie doprowadza do tego, aby ciepło uciekało z pokoi poprzez nieszczelną izolację.

Jak dobrać odpowiednio membranę dachową do rodzaju dachu?

Membrany dachowe powinno się dobierać odpowiednio do konta nachylenia dachu. Czy mniejszy kąt nachylenia (mniejszy spadek), tym bardziej powinno zwrócić się uwagę na rodzaj folii, jaką wybierzesz. Przy małych nachyleniach dachu należy wybrać folię termozgrzewalną, która idealnie zabezpieczy izolację poddasza. Również pokrycie dachowe ma znaczenie w doborze membrany na dach. Do ciężkiej dachówki membrana ta powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne i powinna mieć zdecydowanie większą gramaturę.

Jeśli membrany na dach, to tylko z Masterfol Nowy Sącz.

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości membran na dach, których cena nie jest wygórowana, zapraszamy do naszej hurtowni. Proponujemy membrany, które spełnią Twoje oczekiwania, a co najważniejsze wpłyną pozytywnie na codzienne funkcjonowanie. Posiadamy każdą z możliwych folii paroprzepuszczalnych na dach, które umożliwią odpowiednie wykonanie konstrukcji dachowej. Proponujemy folie różnych marek, a ciągle pojawiające się nowości na rynku testujemy.

Membrany na dach to nieodzowny element budowy. Jeśli zależy Ci na jakości i dobrze wykonanej pracy warto, abyś zaufał ekspertom. Nasi pracownicy chętnie podpowiedzą Ci, jaka membrana dachowa będzie idealnie pasowała do wybranego przez Ciebie pokrycia i rodzaju dachu.

Zaufało nam już tysiące klientów. Jeśli i Ty chcesz skorzystać z naszej oferty, zachęcamy do zakupu. Więcej informacji na temat membran dachowych znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz