Jeśli chodzi Ci po głowie ułożenie kostki brukowej pod domem, garażem lub firmą, to musisz wiedzieć dwie rzeczy. To dobry pomysł, ale sprawa wymaga przygotowania i zaplanowania. O co dokładnie chodzi? Kostki występują w wielu rodzajach oraz cenach. W zależności od rodzaju gruntu i zastosowania, potrzebna jest Ci inna kostka brukowa, a Nowy Sącz z kolei jest dobrym miejscem, aby się w nią zaopatrzyć.
Dlaczego warto ułożyć kostkę brukową? Wybierz naszą hurtownię!
Kostka brukowa zyskuje na popularności nie bez przyczyny. Jest ładna, trwała i funkcjonalna. Dzięki niej możesz swobodnie poruszać się pieszo po każdym gruncie, bez obaw o dreptanie w błocie. Nie groźne są jej mróz, upał ani opady. Kostka brukowa jest bezpieczna i antypoślizgowa, o ile nie była szlifowana. Wykonać możesz solidny i wygodny podjazd do domu, ścieżkę czy obejście. Do tego potrafi prezentować się po prostu pięknie. Otoczenie od razu wygląda lepiej. Kostka brukowa kładziona jest nie tylko obok domostw, ale też w przestrzeni publicznej. Na pewno asfaltowy plac wygląda mniej atrakcyjnie niż nowoczesna kostka brukowa – Nowy Sącz, Kraków, Wieliczka – zwróć uwagę, że każdy galicyjski (i nie tylko) rynek w miasteczkach ozdobiony jest kostką brukową. To rozwiązanie estetyczne, praktyczne i w dłuższej perspektywie opłacalne. Oczywiście kostka musi być odpowiednio dobrana i położona.zz
Zastanawiasz się, jaki kolor kostki brukowej wybrać? Zapraszamy do lektury!


Najważniejsze rodzaje kostki brukowej
Kostki brukowe występują w wielu rodzajach – rynek stara się dostarczyć klientom coraz to nowe warianty pod względem wyglądu i trwałości. Zasadniczy podział kostek brukowych wynika z materiału, z jakiego ona powstawała. Ten najbardziej ogólny wyróżnia kostki:
- betonowa – kostki betonowe należą do tych najbardziej uniwersalnych. Możesz je położyć na dowolnej powierzchni, zamówić w dowolnym kształcie, kolorze i rozmiarze. Często stosuje się ją na parkingach, podjazdach czy na ścieżkach rowerowych. Jest też stosunkowo tania i dlatego popularna,
- kamienne – kostka kamienna przyciąga wzrok swoim naturalnym wyglądem. Do jej ułożenia dobiera się odpowiedniej jakości kamienie. Istotne są ich walory estetyczne oraz trwałość. Do tego często o wiele lepiej się prezentuje od kostki betonowej i stanowi nie lada ozdobę niejednej miejscówki. To wszystko sprawia jednak, że kostka kamienna jest droższa niż betonowa.
Jak grubą kostkę brukową wybrać? To zależy od jej zastosowania
Istotnym kryterium przy doborze kostki brukowej jest jej grubość. Ma to wpływ nie tyle na estetykę, co na wytrzymałość pod wpływem powodowanego na nią nacisku. Jeśli potrzebujesz kostki do powierzchni spacerowej lub na schody – wystarczy ta o grubości 4 cm. Kostka brukowa o grubości 6 cm będzie potrzebna, jeśli poruszać się będą po niej pojazdy do 3,5 tony. Z kolei ta o grubości 8 cm stosowana jest na parkingach i wytrzyma nawet przejazd naładowanego tira.
Jak pielęgnować kostkę brukową?
Kostka brukowa by spełniała swoje zadanie i przez lata cieszyła oko, wymaga pielęgnacji. Jeszcze na etapie zamówienia możesz wybrać bruk fabrycznie impregnowany. Taka kostka jest od razu odporniejsza na działanie czynników atmosferycznych. Taki impregnat możesz też nałożyć sam, po położeniu kostki. Wtedy czyszczenie kostki brukowej jest stosunkowo proste – wystarczy potraktować ją wodą, ewentualne osady doczyścić szczoteczką drucianą przy użyciu specyfików. Na rynku są też specjalne sprzęty do czyszczenia kostki – myjki ciśnieniowe, szorowarki i pistolety. Mycie kostki ma sens, szczególnie w przypadku zabrudzeń z olejów czy smarów. Im szybciej zareagujesz, tym efekt czyszczenia będzie lepszy. Koniecznie też usuwaj mech czy inne chwasty, które z czasem mogą się pojawiać w szczelinach. W zimie odśnieżaj powierzchnię kostki i nigdy nie posypuj jej solą.
Jak układać kostkę brukową?
Układanie kostki brukowej najlepiej powierzyć fachowcom. Firmy mają doświadczenie i zespół ludzi, którzy sprawnie i dokładnie ułożą Twoją kostkę. Istnieją różne metody układania, a ich dobór zależy od rodzaju kotki i podłoża oraz tego, czy po kostce przemieszczać będą się pojazdy. Układanie kostki brukowej, poza przygotowanie materiałów i sprzętu, ma kilka etapów:
- Wytypowanie terenu, ułożenie kołków i połączenie ich żyłką lub drucikiem, co ma stanowić krawędzie kostki i linię krawężników.
- Korytowanie – wykop warstwy ziemi połączonej z resztą roślin. W wyniku tego powstanie przestrzeń do ułożenia kostki. W zależności od gruntu i późniejszego nacisku, wykop powinien być na głębokości 20 – 50 cm.
- Instalacja odwodnieniowa – to w sytuacji, gdy budujesz kostkę o dużej powierzchni. Musisz w tym momencie też ustalić spadek terenu do gruntu nieutwardzonego ,by mogła spływać tam woda z deszczu do studni, kanalizacji czy rowu melioracyjnego.
- Podbudowa – dno koryta musi być wyrównane warstwą piasku lub piasku ze żwirem, o grubości około 10 – 20 cm. Taka warstwa musi być odpowiednio ubita walcem.
- Na to musi być wykonana podsypka z odsiewek kamiennych. Warstwa podsypki może mieć około 4 cm grubości, a następnie wyrównana – podsypki nie ubijamy ani nie kruszymy.
- Wtedy następuje właściwe układanie kostki. To możesz wykonać nawet samodzielnie – po prostu trzeba układać elementy kostki jedne obok drugich. Każdą z kostek musisz osobno dobić młotkiem by umocowała się w podsypce.
- Utrwalenie kostki – na końcowym etapie ułożoną kostkę posypuje się piaskiem. Ten wnika w szczeliny i utwardza całość. Deszcz dopełni dzieła.
Kostka brukowa – Nowy Sącz i okolice – gdzie kupić?
No dobrze, ale gdzie najlepiej kupić kostkę brukową? W tym celu powinieneś udać się do uznanego centrum budowlanego. Warto zaopatrzyć się w domy sklepie – kupisz wtedy kostkę porządnej marki (np. Polbruk, Bruk Bet czy Stylobud) i często w atrakcyjnej, hurtowej cenie – zwłaszcza jeśli potrzebujesz jej dużo. W okolicach Nowego Sącza jednym z takich miejsc jest Masterfol. Jeśli mieszkasz w Małopolsce i potrzebujesz dobrej i atrakcyjnie wycenionej kostki brukowej – to jedna z najlepszych opcji.