Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne? Sprawdźmy to

Z tego artykułu dowiesz się:

Istnieje wiele teorii związanych z ogrzewaniem podłogowym wodnym i elektrycznym. Jedni są zwolennikiem takiej instalacji, inni natomiast twierdzą, że jest to tylko czysta strata pieniędzy. Jak jest w rzeczywistości? Które ogrzewanie będzie lepszą bazą do nowoczesnego domu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. Wady oraz zalety instalacji.

Tego typu rozwiązania posiadają wiele zalet. Niezależnie czy wybierzesz ogrzewanie wodne, czy też elektryczne, możesz liczyć na:

• Niższe rachunki za ogrzewanie.
• Możliwość otrzymania dofinansowania. Dotację można uzyskać w przypadku ogrzewania domu fotowoltaiką lub pompę ciepła.
• Lepszą możliwość aranżacji wnętrz.

Dodatkowo warto zauważyć, że obydwa te rozwiązania są zdrowsze dla dzieci. Najmłodsi często biegają boso, dlatego ogrzewanie podłogowe nie będzie wymuszało na rodzicu zwracanie uwagi na zakładanie obuwia przez dziecko.

Do wad m.in. tego typu ogrzewania można zaliczyć m.in.:

• Wyższe koszty montażu instalacji.
• Zmniejszenie możliwości wyboru ewentualnego pokrycia podłogi, o czym więcej dowiesz się w następnym akapicie.

 

Jakie rodzaje podłóg możesz zastosować, decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wymagające. Kiedy jednak jest zrobione odpowiednio, nie ma przeciwwskazań do założenia dowolnie wybranego rodzaju podłogi. W zależności od tego jednak czy chcesz wykonać podłogę betonową obłożoną płytkami, czy też parkiet lub panele, warto zastanowić się nad gęstością rozłożenia rurek od ogrzewania. Podłoga betonowa, podobnie jak płytki idealnie przewodzą ciepło. W tym przypadku nie będzie konieczności dokładania dodatkowych rurek w podłodze do stworzenia instalacji. Ogrzewanie takie również przyniesie mniejsze kosztu utrzymania. Podłoga drewniana nie ma jednak takich właściwości, przez co do stworzenia instalacji potrzeba większą ilość rurek, a późniejszy koszt ogrzania jest wyższy. W związku z tym ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne najczęściej wykorzystuje się w łazienkach, przedpokoju czy też kuchni.

Czy do ogrzewania podłogowego można wykorzystać pompę ciepła lub fotowoltaikę?

Okazuje się, że nowoczesne techniki grzewcze pozwalają na wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii do ogrzewania domu. Pompy ciepła będą świetną alternatywą do stworzenia ogrzewania podłogowego wodnego. Fotowoltaika natomiast do stworzenia ogrzewania elektrycznego. Co ważniejsze każdy, kto chce wykonać instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła w swoim domu może liczyć na dofinansowanie. Sprawdź w Urzędzie Miasta w swojej okolicy, ile możesz zyskać na stworzeniu poszczególnych instalacji.

Odpowiednie zaplanowanie ogrzewania podłogowego.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, będziesz tę kwestię musiał omówić z architektem. Są miejsca, gdzie nie powinno stosować się ogrzewania, a jest to m.in. spiżarnia. W domu znajdują się również pomieszczenia, w których wskazany jest taki model instalacji, a jest nim łazienka. W związku z tym, jeśli planujesz wykonać ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne, powinieneś poinformować o tym pracowników. Dzięki wybraniu takiego ogrzewania będziesz miał możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń. Instalacja ta jest lepsza od klasycznej instalacji bazującej na montażu kaloryferów. Powala m.in. na wybór mebli tworzonych na zamówienie. Ponadto wpływa na poprawę jakości życia mieszkańców. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Podsumowanie.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz ogrzewanie podłogowe wodne, czy też elektryczne, będziesz widział nim same zalety.

• Po pierwsze Twoje mieszkanie będzie prezentowało się o wiele lepiej bez grzejników.
• Następnie warto zauważyć, że korzystając z OZE, ogrzewanie domu będzie przynosiło niewielkie koszty. To poprawi budżet każdej rodziny.
• Instalacja taka służyć może wiele lat bez konieczności zmian.
• Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe dobrze będzie rozprowadzało ciepło po domu.

Te i wiele innych korzyści pozwoli Ci cieszyć się świetnie zaprojektowanym mieszkaniem. A więcej porad znajdziesz na naszym blogu Masterfol.